7.7.2017 / Gösterim Sayısı : 206

Güney İlçesinde Nohut Tarla Günü Yapıldı

#520 Nohut Tarla Günü

Bakanlığımız Eğitim Yayın ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının "Tarımsal Yenilikleri Yaygınlaştırma Projesi" kapsamında Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Denizli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce ortaklaşa yapılan yeni nohut çeşitlerinin tanıtıldığı "Nohut Tarla Günü" Güney İlçesi Aydoğdu Mahallesinde, düzenlendi.

Tarla Gününe Güney Belediye Başkanı Halil AYHAN, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Yılmaz ERKAYA, Denizli Haykoop Başkanı Mehmet VAROL, Güney İlçe Müdürü Deniz ÖZBAY olmak üzere il/ilçe müdürlüğü teknik elemanları ve üreticiler katıldı.

Tarla gününde açılış konuşmasını yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Yılmaz ERKAYA; "Denizli 87 bin dekar alanda 8 bin ton nohut üretimi ile ülkemizin önde gelen illerinden bir tanesidir. Aynı zamanda nohut üretimine dayalı kuruyemiş sektörü de İlimizde önemli bir potansiyele sahiptir. Dolayısıyla İl Müdürlüğümüzce nohut üretimi ve leblebi sektörü bütüncül bir yaklaşım ile ele alınmakta ve bu konudaki gelişmeler yakından takip edilmektedir.

Denizli İlinin nohut ekiliş alanlarını başta kırmızı nohut olmak üzere pek çok yerel köy popülasyonu ve bazı tescilli nohut çeşitleri kaplamaktadır. Yerel çeşitler nohut üretimin sınırlayan ve halk arasında "bulut çaldı" veya "ülker vurdu " gibi isimlerle bilinen antroknoz hastalığına karşı son derece hassastır. Bu yıl olduğu gibi hastalık epidemisinin ağır geçtiği yıllarda ve özellikle yerel çeşitlerin ekildiği bölgelerde ciddi verim kayıpları yaşanmaktadır. Böylesi yıllarda üreticilerimiz gelir kaybına uğrarken, leblebi sektörü hammadde temininde sıkıntılar yaşamakta ve ihtiyaçlarını başka bölge veya ülkelerden karşılama yoluna gitmektedir.

Nohut üretim alanlarında yaşanan bu sorunların çözümü ise arge çalışmaları ile mümkün olabilmektedir. Bakanlığımız Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda antroknoz hastalığına karşı dayanıklı, verim potansiyeli yüksek ve makineli tarıma uygun nohut çeşitleri geliştirilmiştir. Bugün düzenlemiş olduğumuz tarla günü ile geliştirilen yeni çeşitler siz üreticilerimize tanıtılmaktadır. " dedi.

Daha sonra İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personellerinden Ziraat Mühendisi Şahin ŞENTÜRK, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsünün geliştirdiği AKÇA, AZKAN, ÇAKIR yeni nohut çeşitleri hakkında bilgi verdi ve üreticilerimizin sorularını cevapladı. Katılımcıların demonstrasyon alanını incelemelerinin ardından tarla günü sona erdi.


''