9.3.2017 / Gösterim Sayısı : 248

Çal ve Bekilli İlçelerinde Organik Tarım Üreticilerine Sertifikaları Verildi

#482 Çal Sertifika Töreni

İl Müdürlüğümüz tarafından Çal ve Bekilli İlçelerinde Organik Tarım Üretimi yapan 13 üreticiye sertifikaları törenle sahiplerine verildi.

Çal Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen törene Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yılmaz Erkaya, Çal Kaymakamı Yusuf Durani Dinç, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ali Yılmaz ve Çal Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Aydoğan Gürcan ve üreticiler katıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yılmaz Erkaya "2012 yılından bu yana sürdürdüğümüz "Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü" projesi çerçevesinde Çal ve Bekilli ilçelerimizde faaliyet yürütmekteyiz.  Proje çerçevesinde üreticilerimize; Kekik ve adaçayı fidesi, ceviz fidanı, toprak düzenleyiciler, bitki besleme girdileri, mücadele preperatları, sertifika alımı gibi çok değişik katkılar sağlanmıştır.

Projede yer alan 14 çiftçimizden: 6 kekik, 6 adaçayı ve 1 üzüm-armut üreticisi "Organik Tarım Sertifikası" almaya hak kazanmıştır. 1 ceviz üreticisi projeye sonradan dahil olduğu için Geçiş-2 seviyesine ulaşmıştır. Denizli ilinde bir "organik tarım pazarı" kurma teşebbüsleri devam etmektedir. Pazarın kurulması ile ilimizde "organik tarım" üretiminde önemli artışların ivmeli olarak devam edeceği öngörülmektedir.

Denizli ilinde 2011 yılında 156 çifçinin, 21 farklı bitki türünde, 7.849 dekar alanda, değişik aşamalarda "organik tarım" yaptığı görülmektedir. 2012 yılında rakamların 168 çiftçi, 22 tür, 15.299 dekar olarak her konuda bir miktar arttığı görülmektedir.

İlimizde 2013 yılında organik tarım üretiminde bir önceki yıla göre değişimin bir miktar daha fazla olduğu görülmektedir. Anılan yılda organik tarım yapan; üretici sayısı 273 kişiye çıkarken, bitki türünün 25, organik tarım alanlarının ise 17.338 dekar olarak gerçekleştiği fark edilmektedir. Sonraki 2014 yılında organik tarım rakamlarının, Denizli ilinde daha radikal olarak artış yönünde bir eğilim gösterdiği izlenmektedir. 2014 rakamları; 246 üretici, 29 farklı tür ve 19.500 dekar olarak kayıtlara geçmiştir.

2015 yılında ilimizde üretilen organik tarım, bitki tür sayısı 41 olmasına üretici sayımız 337 kişiye ulaşmasına rağmen, organik tarım alanlarımız bir önceki yıla göre %20 gibi önemli bir azalış ile 15.582 dekar alana gerilemiş bulunmaktadır."

Çal Kaymakamı Yusuf Durani DİNÇ Üreticilerin organik tarımda kalıcı olmalarının geliştirmelerinin gerekliliğini vurguladı.

Sertifika almaya hak kazan 14 üreticiye törenle sertifikaları verildi.

''