9.3.2017 / Gösterim Sayısı : 228

Çameli İlçesinde İyi Tarım Uygulamaları Sertifika Töreni Yapıldı

#481 Çameli Sertifika Töreni

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nce "İyi Tarım Uygulamalarını Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi"  kapsamında Çameli ilçesinde iyi tarım kapsamında örtü altı seracılığı yapan 13 üreticiye düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

Çameli Belediyesi toplantı salonunda yapılan sertifika törenine Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yılmaz Erkaya, Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ali Yılmaz, Proje Koordinatörü Süleyman Karagül, Çameli İlçe Gıda ve Tarım ve Hayvancılık Müdürü Durmuş İvgin, Çameli Ziraat Odası Başkanı Hamit Tuncer ve 13 çiftçi katıldı.

 Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İl Yılmaz Erkaya "İyi Tarım Uygulamalarında üretimin her aşaması kayıt altında, izlenebilirliği tarladan sofraya, temiz ve sağlıklı ürünleri tüketiciye sunan, atalarımızın bize bıraktığı toprakları bizden sonraki nesillere üretilebilir olarak bırakmamızı sağlayarak sürdürülebilir ve sertifikalı üretime olanak sağlayan, tarımda modern bir sistem yönetimidir. Denizli'de iyi tarım uygulamalarının yapıldığı alan son 5 yılda yüzde 6 bin 800 artarak 173 bin dekara ve iyi tarım uygulamaları yapan kişi sayısı 4880 kişiye ulaşmıştır. 

İl Müdürlüğümüzce İyi tarım uygulamalarını yaygınlaştırmak için her yıl farklı bir ilçede farklı ürün gruplarına yönelik eğitimler düzenlenmektedir. Projeye dâhil edilen üreticilerin iyi tarım uygulamalarının devlet tarafından desteklenmektedir. Ekim işlemleri, fide yetiştiriciliği, hasat, ilaçlama kayıtları sertifikasyona uygun olarak yapılmaktadır.  Hasat öncesi numune alınarak mevzuata uygun olması durumunda iyi tarım sertifikası veriliyor, ürün daha iyi fiyata satılıyor. Devlet iyi tarım yapan üreticiye; örtü altı üretimi yapanlara 150 TL/ dekar süs bitkisi, tıbbi ve aromatik bitki üreticilerine 100 TL/da, Meyve-sebze üreticilerine 50 TL/da destek veriyor" dedi.

Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan ise; Belediye olarak Ziraat Odası ile birlikte iyi tarım uygulamalarını vatandaşlara anlatmaya çalıştıklarını belirterek, "Çameli Ovası'nda ekilmeyen arazimiz çok. Antalya'dan örtü altı seracılığı ile uğraşan firmalardan Çameli'ye büyük bir rağbet var. Yeni bir toprak, yeni pazar anlayışı var. Ekilmeyen arazilerimizi toplulaştırırsak önümüz açılacak. Çameli'de tarımdan umutluyuz.  Gelecek yıllarda Kumluca'daki  örtü altı seracılığı uğraşan çiftçilerimizle birlikte ilçemize tersine göçü sağlayacağız" dedi.

Konuşmaların ardından İyi Tarım Uygulamasına dâhil edilen 13 üreticiye sertifikaları dağıtıldı. 

''